"Já nechci chodit na výstavy..."

Na co je mi průkaz původu? Vždyť já nechci chodit na výstavy

Tohle bývá nejčastějším argumentem lidí kupujících si psíka. Potom "skočí na lup" lidem, kteří za cílem výdělku rozmnožují pejsky a umějí vyprávět nejrůznější historky, proč právě jejich štěňátka průkaz původu nemají. Téměř všechny z těchto historek jsou vymyšlené - no a většina lidí naletí. Mimochodem - koupě psa s PP vás k návštěvě výstav vůbec nezavazuje.

Proč jsou psy s PP dražší?

Seriózní chovatel s PP sa snaží odchovat co nejlepší a nejzdravější štěňátka, což ho stojí nemalé úsilí a finance. A to vůbec nepočítám náklady s výstavami, vyšetřením u Veterináře, uchovněním... Štěňátka jsou označená (tetovani/čip) a prodávaná s kupní smlouvou, jsou jednoznačně identifikovatelné a v případě potřeby je možné chovatele postihovat nebo dohledat najde li se pejsek někde zaběhnutý.

Co jsou psi bez PP?

Jsou to psi neznámeho původu, většinou se jedná o křížence, které se náhodně podobají na určité plemeno. Jestli budete mít velké štěstí, ze štěňátka bez PP vám vyroste psík, který se na dané plemeno podobat bude a možná bude i zdravý. Jestli štěstí mít nebudete, vyroste vám ze štěňátka cosi jiné a je dost možné, že to, co ste ušetrili na štěňátku, nanosíte několikanásobně veterinářovi. Množitelé nechávají fence štěňátka každé hárání až do úplného vyčerpání, štěňátka mají jen minimální starostlivost - cílem je totiž co nejvíc ušetřit a co nejvíc vydělat. Nejeden chovatel si prošel fází, kdy měl bez PP pejska a díky tomu, jak si ho zamiloval, rozhodl se zachovat plemeno takové, jaké má být a pořídil si dalšího psa s PP. To, že má pejsek PP vám otevírá dveře ke spoustě možnostem, které vás před koupí ani nenapadnou.

Štěňátka bez PP jsou neoznačené, dostanete je bez smlouvy - takže jak by byli nějaké problémy, ani nedokážete, že psa jste koupili od toho "človeka". Jak je pes neoznačený nepomůže vám ani smlouva. Správně by tací lidé měli být trestně stíháni za podvod, když vydávají štěňátka za to, čím nejsou - co ale u neoznačeného štěňátka prodaného bez smluvy nejde. Samozdřejmě nejsou všichni množitelé psů bez PP vypočítavými podvodníky- čast z nich koná z nevědomosti - např: s argumentem veterináře, který doporučil fenku nechat odchovat vrh ze "zdravotních důvodu" - což je ale velká hloupost - to by měl každý dobrý veterinář vědět!

Majitelé psíků bez PP se urážejí jak někdo označí jejich psíka za křížence - nechápu proč (kromě toho, že asi nebyl zadarmo) - jsou kříženci snad horší psi? Jsou to určite psi stejně dobří, ale nemají vlastnosti, které jsou požadované u určitého plemene - mají vlasntnosti jiné... Psi bez PP jsou oproti psům s PP neúměrně předražené (vzhledem na náklady s nimi spojené), ikdyž by to na první pohled mohlo vypadat naopak!

Přece jen existují i množitelé psů s PP ...

Ano,i to je bohužel pravda. Každý by měl zvážit jakým směrem se bude jeho chov ubírat. Každý je zodpovědný sám za sebe. Proto si chovatele důkladně vyberte - je to na vás u koho si štěňátko koupíte. Chovatel,který plemenu a psům rozumí a bude schopný vám s vašim novým psíkem pomoct a poradit,však najdete jen mezi lidmi,kteří chovají psy s PP. Jelikož minimální podmínky na dosáhnutí chovnosti jsou takhle benevolentní (dobrý chovatel se se splněním minimálních podmínek  v žádném případě neuspokojí!), možná si umíte představit co asi zůstane na "chov" bez PP, když to nedokázalo projít ani těmito podmínkami...

Bez znalosti kompletního rodokmenu je nemožné dělat cílenou plemenitbu na jisté vlastnosti (zdravotní, povahové i exteriérové,pracovní upotřebitelnosti).

Psíci jakéhokoliv původu nebo vzhledu jsou milí a svojím způsobem krásní a zaslouží si dobrých páničků, neodsuzuji psíky bez PP. Ale koupí tohoto psíka podporujete množitelé, kteří okamžitě na místo vámi koupeného psíka vyprodukují nové štěňátko.

Pokud bude odbyt, bude i nabídka.

Lidé,kteřísi koupí psíka bez PP argumentují, že "my nechceme chodit na výstavy, my nechceme chovať". Potom se často zhánějí po výstavách bezpapíráků a shání nevěsty pro toho svojeho fešáka... o co jednoduší by to všechno bylo, kdyby byl psík rovnou s PP?! 

Prosím, kupujte jen psy s PP, nebo pomožte nějakému nešťastníkovi z útulku!!!!!

Vybrali jste si maďarského ohaře, tak si kupte maďarského ohaře, nechtějte změnit jaký je tím, že podpoříte chov psů bez PP. Přece je takové jací jsou milujeme...

zdroj: Yvona Hiclová, Casa de Canela